BCAA Nedir ? BCAA Kullanımı Nasıl Olur ?

BCAA Nedir ?

BCAA Kas geliştirmede büyük yardımcı rol oynayan bir diğer amino asit çeşitidir. Antrenmanlarda enerji üretmek için kullanılan BCAAlar kas dokularında meydana gelen hasarları ve bozulmaları önleyen tek alternatiftir.

3 Farklı amino asit bileşeninden meydana gelmektedir. Bunlar;

 1-Lösin: Gıda takviyesi olarak lösin proteinlerinin sentezlenmesini artırır. Böylelikle kas dokularının erimesini yavaşlatır, kandaki şeker seviyesini dengeler.

2-İzolösin: Kas dokusunda bulunan enerjiyi ortaya çıkarmak için parçalanır, enerjinizi sabit tutar. İzlösin eksikliğinde; baş ağrısı, sersemlik, bitkinlik, depresyon, asabiyet gibi durumlar ortaya çıkabilir.

3-Valin: Merkezi sinir sisteminin stabil çalışması için önemlidir, kasların yakılmasını önler, alkol kaynaklı beyin hasarlarının onarımında yardımcı, vücutta üretilmediğinden gıda yoluyla alım yapılmalıdır.

 

BCAA’ lar kas dokularının en iyi şekilde korunmasını sağlamak için kas sisteminde depolanan besleyici madde miktarını artıran etkenin salgılanmasına da yardımcı olurlar. Kas dokularındaki amino asitlerin %42’ sini oluştururlar. Ayrıca Bcaa’lar kas sistemi ile karaciğer arasında azot ve enerji taşınmasını sağlar.

Sporcular için büyük önem taşımasının sebebi ise; kişi BCAA’ları dışarıdan alamazsa, kendi bünyesinden temin etmeye çalışacak ve en fazla BCAA depolarının kaslarda mevcut oluşu nedeniyle nedeniyle kas sistemini yıkma pahasına bu ihtiyacını karşılayacaktır.

Özet olarak: BCAA alım oranını dengede tutamazsak ne kadar antrenman yaparsanız yapın kas dokularının gelişmesi mümkün olmayacaktır.

BCAA Kullanımı:

Yetişkinler için günlük BCAA dozu ortalama 100 mg dır. Antrenmandan tercihen 15-30 dk önce alınmasında fayda bulunmaktadır.

 

 

 

 

Kategori: Amino Asit, BCAA

Recent Posts

Bu Yazıyı Paylaş !

© 2016 Protein Marketi – Sporcu Besinleri Online Satış. All rights reserved. XHTML / CSS Valid.